Застосування мінеральних добрив для оптимальної підгодівлі культурних рослин

  • 17 March 2019 11:45:24
  • Views: 2141
 

Мінеральні добрива - важлива складова сучасного рослинництва. Їх правильне використання гарантує високу врожайність. Агрономи часто зізнаються в тому, що, якщо не врахувати всі нюанси, то можна потрапити в халепу. Тому, не завадить коротко нагадати принципи підгодівлі, які розроблені авторитетними вченими і впроваджені досвідченими аграріями.

Азотні добрива

Карбамідно-аміачна суміш (КАС) використовується для:

  • прикореневого підживлення;
  • внесення перед передпосівної культивації;
  • передпосівне внесення на поверхню грунту, а також після посіву.

Ефективність даного виду добрива залежить від тривалості дії, яке забезпечується за допомогою різних форм азоту, а також від погодних умов вчасно і після обробки. Оптимальними метеоумовами для КАС є похмура прохолодна погода.

Аміачна селітра - напевно найвідоміше добриво, про який чули навіть люди далекі від агрономії. Її відмінна риса - нітратна і амонійна форма перебування азоту з концентрацією 35 відсотків. При використанні цього добрива необхідно враховувати її кислотність в залежності від виду грунту.

Карбамід (сечовина) - відмінна альтернатива аміачну селітру. Має максимальну концентрацію азоту, який перебуває в амідній формі. Карбамід відмінно підходить для всіх видів грунтів, щоб поджівлять озимі та ярі культури. Добриво необхідно вносити восени, оскільки воно засвоюється рослинами протягом тривалого часу.

Щоб уникнути зниження захисних властивостей культурних рослин від хвороботворних організмів, необхідно в бакову суміш додавати монофосфат калію.

Рекордсменом по концентрації азоту є 82-відсотковий безводний аміак. Серед головних його переваг:

  • істотне спрощення процесу виробництва;
  • полегшення внесення;
  • рівномірний розподіл азоту в ґрунті.

Вносити це добриво, звичайно, відразу із закладенням, рекомендується в кінці вересня - на початку жовтня, щоб істотно зменшити ймовірність втрат азоту.

Добрива, що містять фосфор і калій

Фосфор і калій необхідний рослинам для повного засвоєння азоту. Ці добрива вносяться восени перед посівом озимих культур, навесні перед посівом ярих культур. Оптимальні метеоумови для внесення фосфорних добрив - прохолодна і волога погода.

Калій необхідний для повноцінного формування квітів і плодів. Вносити добрива, що містять калій необхідно в фазу активного росту і при підготовці рослин до зимівлі. Фосфорні добрива бувають:

  • водорозчинні. До них відносяться суперфосфат і комплексні добрива;
  • слаборозчинні: преципитат, фосфоритне борошно та борофоска.

Сірка і магній - важливі елементи для розвитку культур

Якщо в грунті міститься недостатня кількість сірки, то потенційні втрати врожайності можуть становити до 40 відсотків.

Низький вміст сірки робить менш ефективними азотні, фосфорні та калійні добрива. При використанні сульфату амонію одночасно заповнює недолік азоту і сірки, а це має безпосередній вплив на якість врожаю. Його рекомендується використовувати при вирощуванні картоплі, цукрових буряків і кормових культур.

Для поділу клітин, підтримання рівня білків, кращого засвоєння фосфору, без магнію не обійтися. Сульфат магнію сприяє суттєвому збільшенню врожайності культур. Крім цього, поліпшується якість врожаю за рахунок підвищення рівня вмісту крохмалю, цукрів, вітамінів С і D.

І на закінчення не зайвим буде підкреслити: щоб не завдати шкоди рослинам і довкіллю аксіомою для кожного аграрія має стати суворе дотримання технології внесення добрив.